AVTORJA
Boris Pintar je diplomiral iz filozofije in sociologije kulture na ljubljanski Filozofski fakulteti. Danes je samostojni ustvarjalec na področju kulture, pisatelj in esejist. Med letoma 1992 in 1996 je bil vodja mednarodnega gledališkega in plesnega programa v kulturnem centru Cankarjev dom v Ljubljani ter član umetniškega sveta festivala sodobnih odrskih umetnosti Exodos v Ljubljani.
Jana Pavlič je diplomirala iz primerjalne književnosti in francoščine na ljubljanski Filozofski fakulteti. Danes je prevajalka, esejistka in dramaturginja ter vodja Centra za raziskave scenskih umetnosti DELAK v Ljubljani. Med letoma 1995 in 1997 je bila svetovalka ministra za kulturo za področje gledališča.
DRUGO
Na naslovnici Ivan Godnič v posnetku orgonskega akumulatorja Wilhelma Reicha. V kostumu hermafrodita Lili iz predstave Hinkemann Ernsta Tollerja v režiji Eduarda Milerja, uprizorjeni v Slovenskem mladinskem gledališču v Ljubljani, 29. oktobra 1999. Kostumografija Leo Kulaš, maska Barbara Pavlin, fotografiral Andrej Prijatelj v Ljubljana, 15. novembra 2000.
OPIS PUBLIKACIJE
290 strani, format 170 X 240 mm, čb reprodukcije, broširano
IZ RECENZIJ
Za mikavno branje, ki lahko zadovolji bralno željo, pridobljeno s pomočjo Bralne značke ali tudi kako drugače, pa sta poskrbela Maska in Delak s svojo novo knjižno izdajo s priloženim CDRomom: Kastracijski stroji.
Knjiga je delo Borisa Pintarja in Jane Pavlič. Knjiga na 296-ih straneh, velikosti 17 x 24 cm, vsebuje 23 esejev o gledališču in umetnosti 90-ih let 20. stoletja, in sicer 13 esejev o domačih in 10 o tujih umetnikih iz Evrope, Severne Amerike in Japonske, ter leksikon 22 slovenskih gledališkh avtorjev 90-ih let, ki je v celoti dvojezičen, slovensko - angleški.
V celoti je tretjina knjige prevedena v angleščino. Vezava je broširana z barvno naslovnico, knjiga pa vsebuje še 74 črnobelih fotografij iz gledaliških predstav, likovne umetnosti, filma ter portretov.
Avtorji fotografij so 36 priznanih domačih in tujih fotografov. Knjiga je opremljena z recenzijo, predgovorom, citati, opombami, stvarnim in imenskim kazalom ter s seznamom uprabljene literature.
Zgoščenka Transformatorji devetdesetih predstavlja 22 avtorjev s področja scenskih umetnosti v Sloveniji, ki so vsak na svoj poseben način vztrajali v razvijanju posebnih avtorskih praks.
Zgoščenka vsebuje več kot dvesto arhivskih posnetkov iz predstav oziroma scenskih dogodkov in performanceov ter 22 videoodlomkov z izvirnimi soundtracki in je kot takšna neobhoden pripomoček za raziskovanje tega bogatega časovnega obdobja, ki je prineslo pravo eksplozijo novih oblik. Vsa besedila na zgoščenki so v slovenščini in angleščini.
Jaka Železnikar, Bralna značka praznuje 40 let, Dnevna Mladina, 26.04.01