Naročilnica

Kritike

Kritike:

Blaž Lukan: Zibelka, grob slovenstva, Delo 3.5.2008 pdf

Slovenec Slovenca gori postavi
Avtor koncepta in režiser: Mare Bulc
SNG Drama in Maska Ljubljana
Premiera 24.4.2008
V Mali Drami

Če bi danes še delovale čitalnice, bi bila taka videti sodobna béseda. Slovenec Slovenca gori postavi avtorja Mareta Bulca namreč slavi slovenstvo in poleg Slovenca hkrati »gori postavlja« - kot se glasi znana linhartova sintagma – tudi »kranjski theater«. V predstavi je namreč nanizana serija slovenskih posebnosti, tako rekoč mitov, od zlaganja bale, preko ubranega zborovskega petja, vse do povzdigovanja skupnosti. Glavni junak te kratke in zgoščene predstave je tako ravno skupnost, prvotna communitas, ki implicira vzajemnost, pripadnost in tudi prijaznost, in je nemara kar arhetipski pogoj ter smoter slovenstva in njegovega težkega, a zanesljivega preživetja. Ob tem predstava zarisuje tudi neki elementarni tloris slovenskega teatra, nemara njegove temelje, prav tako naslonjene na kolektivno voljo slovenskega narodnega duha izpred skorajda stopetdeset let. Tako se vsaj zdi na prvi pogled.

Podtekst predstave pa nakazuje še drugi pogled, ki ga lahko umestimo v polje subverzivne afirmacije. Bulc kljub satiričnim intencam nikdar neposredno ne smeši slovenstva in Slovencev, temveč oboje jemlje skrajno zares, resnobo na trenutke celo močno zaostruje. A tisto, kar iz tega elementarnega (za)risa (iz)pade, je individuum oz. izjema. Te Bulčeva antropološka študija ne pozna, skupnost nemudoma vkalkulira vsak izpad, vsako osebno pobudo, Slovenec in slovenstvo se dokazujeta samo in zgolj v skupnosti, v katero igralci ob koncu predstave, v razširjenem poklonu, pritegnejo še občinstvo. In kaj je tu subverzivnega, podtalnega? Ravno ta posplošujoči, kolektivizirajoči duh, ki briše razlike in s tem proizvaja eno samo obče mesto, locus communis, samozadostno in nam samim tako zanimivo krajino, ki pa resnici na svoji hrbtni strani razkriva nevznemirljivo podobo skupnosti, ki se sama v sebi prazni do neznosnosti. Bulc pri tem ni aktualističen, temveč »univerzalen«, slovenstvo v njegovi predstavi je tisto za vse čase.

Na ta način se tudi Bulčev inavgurativni teater izkaže ne več kot temelj, temveč kot že ruševina; a ne zato, ker bi bil formalno ohlapen, temveč zato, ker se mora vzpostavljati na novo, iz razsutega mita izstopiti v individualizirani, poosebljeni obliki. Slovenec Slovenca gori postavi ni kritika slovenstva, temveč z izjemno (na trenutke konceptualistično) natančnostjo ter hkrati elementarnostjo, podobno otroški igri, razgalja mehanizme delovanja skupnosti in njeno nujno ambivalenco: skupnost kot prostor svobode in v istem hipu tudi prostor nadzora, zibelka a hkrati (če idejo predstave skrajno radikaliziramo) grob slovenstva.

Bulčeva predstava (dramaturginja je bila Bojana Kunst) se poigrava z dvoumnostmi, ki jih v največji meri proizvajajo natančno dozirani igralci (Miha brajnik, Alja Kapun, Maša Kagao Knez, Rok Matek, Katarina Stegnar), tako v trenutkih kolektivne igre kot takrat, ko jih skupnost za hip izpusti iz svojih krempljev in jim dopusti »soliranje«. Duhovit je video Aleša Nadaia in glasba Bratka Bibiča (v kateri, seveda, ne manjka harmonika…). Predstava je kratkočasna i zapeljiva, in – ideja se ponuja sama po sebi – če bi tisti, ki zadnje čase s tako prizadevnostjo organizirajo državne proslave, premogli kaj domišljije, bi morali za naslednjo predstavo nujno angažirati Mareta Bulca!

Ana Perne: Rahlost skupnosti in teža žrtve, Dnevnik, 28.4.2008 (pdf)

Dušan Rogelj, Ra Slo 1, 25.04.2008 (pdf)

Ana Ivančič: O Slovenčkih, Indirekt, 30.04.2008 (pdf)

Marija Remškar: Meditacije o kozmopolitizmu, Radio Študent, 29.04.2008 (link)

Drugi medijski odzivi:

Intervju z Maretom Bulcom in Bojano Kunst (Pogovor vodila Petra Tanko), 25.04.2008 (pdf)

Uprizarjanje slovenske skupnosti (članek), Gregor Butala, Dnevnik, 24.4.2008 (pdf)

Slovenstvo in svet (članek), Slavko Pezdir, Delo, 24.4.2008 (pdf)

Maska, zavod za založniško, kulturno in producentsko dejavnost
Metelkova 6
1000 Ljubljana
Slovenija

Tel.: (01) 431 31 22
        (01) 431 53 48
Fax.: (01) 431 31 22
info@maska.si